<We_can_help/>

What are you looking for?

<Good_things_happen/> Welcome to Conference

Copyright @ Select-themes

Follow us

przewodnik 4/4 | w ciemności

sob, 26 Paź 2019 10:30 - sob, 26 Paź 2019 12:00

Lokalizacja

Drzwi Zwane Koniem,

Warszawska 37,

Katowice,

Zakończono rejestrację na event

SB: Gdy byłem mały i wyjeżdżałem z rodzicami w góry, zgaszenie światła było dla mnie czymś przerażającym. Niebo nie było oświetlone żadnymi latarniami, więc odnosiłem wrażenie, że straciłem wzrok i już nigdy go nie odzyskam. Dziś, po latach, sam chcę zawiązać sobie oczy i przejść się tak na spacer po mieście, żeby dowiedzieć się, jak na co dzień funkcjonują osoby niewidome. Nawet najbarwniejszy opis nie odda doświadczenia. 

 

HS: Jestem krótkowzroczna. Brak okularów utrudnia mi wiele czynności. Jednak kiedy pomyślę, że jest spora część naszego społeczeństwa, która na co dzień funkcjonuje bez podstawowego dla mnie zmysłu ogarnia mnie… podziw. 

 

W Polsce żyje 1,8 mln niewidomych lub słabowidzących. Osoby z białymi laskami nie budzą już zdziwienia. Wpisały się w krajobraz ulic naszych miast. Jednak na co dzień nikt z nas nie myśli o trudnościach i barierach przestrzennych, z którymi spotyka się społeczność pozbawiona podstawowego zmysły – wzorku. 

Podczas przewodnik 4/4: w ciemności każdy z uczestników będzie mieć możliwość doświadczyć miasta tylko za pomocą słuchy, dotyku i węchu. Z zawiązanymi oczami podróżować będziemy w nieznane, gdzie towarzyszami wyprawy będą niewidomi edukatatorzy. Do zobaczenia w ciemności!

 

Staś Bryś (SB) – Kurator festiwalu

Helena Szewiola (HS) – Dyrektor artystyczny

Artysta

Ważne Miejsce

Już za drzwiami rozpoczniesz podróż w całkowitych ciemnościach, zdając się tylko na siebie i wspomagającego Cię niewidomego edukatora. Kilka chwil pośród mroku szybko uzmysłowi Ci, że banalne codzienne czynności w tych warunkach stają się niezwykłym przeżyciem. Dowiesz się , jakich doświadczasz uczuć w ciemnościach, przekonasz się, jak komunikować się, gdy nie można odwołać się do wzroku, nauczysz się oceniać odległość i rozpoznawać otoczenie. Przede wszystkim jednak doświadczysz świata niewidomych i słabowidzących. Ciemność sprawia, że wszyscy są równi, a najważniejsze staje się nasze człowieczeństwo. Znaczenie zyskują takie umiejętności jak komunikatywność, uczynność, życzliwość, praca w grupie i przywództwo. Te cechy nie znają...