<We_can_help/>

What are you looking for?

<Good_things_happen/> Welcome to Conference

Copyright @ Select-themes

Follow us

miejskie eksplorowanie 2/5 | Załęże

czw, 24 Paź 2019 17:30 - czw, 24 Paź 2019 18:30

Lokalizacja

Gliwicka 58 Katowice,

Gliwicka 58 ,

Katowice,

Zakończono rejestrację na event

ŁH: Wracając kiedyś po imprezie przez Załęże, ulicą Gliwicką, poczułem się bardzo nieswojo. W każdej bramie panował gęsty i nieprzenikalny mrok, gdzieś w dali nieustannie szczekały psy. Do tego tramwaj – widmo, który nie zatrzymywał się na żadnym przystanku. Nie byłem trzeźwy. 

HS: Nastawienie mieszkańców i przyjezdnych do Załęża i podobnych dzielnic, choć niestety w pewnym stopniu oparte na faktach, wywodzi się w dużej mierze z braku informacji, co prowadzi do błędnych założeń i pogłębiania się stereotypów.

 

Miejskie eksplorowanie to spacer po dzielnicach Katowic, które w świadomości mieszkańców mają negatywną opinię. Miejskie eksplorowanie 2/5 odbędzie się w dzielnicy Załęże. Pomimo swojego położenia tuż przy centrum Katowic, miejsce to jest niezmiennie zaniedbane i wzbudza przede wszystkich negatywne emocje. Połączenie bogatej historii, poprzemysłowego charakteru i wkradającej się powoli kultury, niesie ze sobą jednak ogromny potencjał, który odkryjemy podczas spaceru. 

 

Łukasz Harat (ŁH) – Dyrektor festiwalu 

Helena Szewiola (HS) – Dyrektor artystyczny

Artysta

Bernadeta Prandzioch

Bernadeta Prandzioch to pisarka i publicystka, z wykształcenia psycholog. Autorka dwóch powieści: „Terapeutka” (2017) i „Tabu” (2019). Pisała m.in. dla „Znaku”, „Opcji”, „Popmoderny” i „Chimery”. Ślązaczka od czterech pokoleń mieszkająca w katowickiej dzielnicy Załęże. Kiedy nie pracuje, podróżuje z mężem po Górnym i Dolnym Śląsku, eksplorując wszelkie ślady przeszłości. Telefon ma zapełniony zdjęciami kościołów, pomników, nagrobków i starych napisów wyglądających spod tynku....