<We_can_help/>

What are you looking for?

<Good_things_happen/> Welcome to Conference

Copyright @ Select-themes

Follow us

miejskie eksplorowanie 1/5 | Szopienice

śr, 23 Paź 2019 17:30 - śr, 23 Paź 2019 18:30

Lokalizacja

Szopienice,

Katowice,

Zakończono rejestrację na event

MM: Dzisiejsze Szopienice powstały z połączenia dwóch miejscowości: Roździenia i Szopienic. Pierwsza wzmianka o nich pochodzi z roku 1360, kiedy to ich właścicielem został Otton z Pilicy, wojewoda sandomierski. Przez setki lat w wyniku wojen były niezamieszkane. W XVI w. na terenie Szopienic powstawały kuźnice, czyli małe zakłady hutnicze. Zaraz, zaraz… Czy to ja prowadzę tej spacer?

ŁH: Szopienice? Czy to wciąż Katowice czy Sosnowiec? Jak tam dojechać? To daleko! Co tam jest? W sumie nie wiem…chyba trochę bloków, domów jednorodzinnych i mnóstwo pustostanów. Ktoś tam mieszka? Nie znam. Mam nadzieję, że się mylę… 

 

Miejskie eksplorowanie to spacer po dzielnicach Katowic, które w świadomości mieszkańców mają negatywną opinię. Miejskie eksplorowanie 1/5 odbędzie się w dzielnicy Szopienice. Przez lata miejsce to nazywane było “wychodkiem” Katowic; przez problemy społeczne, brak inwestycji oraz dosłownie- źle funkcjonującą kanalizację. Obecnie dzielnica zmienia swój charakter. Pojawiają się tu nowe obiekty biurowe, mieszkaniowe i rekreacyjne. Warto wiedzieć co dzieje się poza centrum Katowic. 

 

Maria Markowska (MM) – Kurator festiwalu

Łukasz Harat (ŁH) – Dyrektor festiwalu