<We_can_help/>

What are you looking for?

<Good_things_happen/> Welcome to Conference

Copyright @ Select-themes

Follow us

informance 3/5 | Grupa Poetycka Kastracja

pt, 25 Paź 2019 18:30 - pt, 25 Paź 2019 19:30

Lokalizacja

plac Grunwaldzki 2 Katowice,

plac Grunwaldzki 2,

Katowice,

ŁH: Widzę ludzi w kominiarkach na głowie, owiniętych czarnymi kablami, szeptających wiersze. Nie wiem, czy to niezrównoważone świry czy artyści tacy jak ja. 

PM: Fizyka, filozofia, kultura i sztuka naraz w jednym miejscu w stereo. 

 

Przechodząc codziennie przez miejską rutynę mało jest rzeczy, które potrafią nas z niej wyrwać. Często najlepiej wychodzi to ulicznym performerom, którzy swoim tańcem, śpiewem lub inną formą wyrazu artystycznego przykuwają nasz wzrok. Na chwilę zapominamy, że gdzieś nam się śpieszy i jesteśmy w stanie docenić ten przejaw sztuki. 

informance 3/5 | Grupa Poetycka Kastracja to godzinny performance, poszerzający horyzonty publiczności. Wykonanie z pewnością będzie odbiegać od kanonu typowych wieczorków poetyckich.

 

Łukasz Harat (ŁH) – Dyrektor festiwalu

Patrycja Mola (PM) – Projektantka festiwalu

Artysta

Grupa poetycka Kastracja

Historia Kastracji sięga XVIII wieku, gdy w Rosji powstała sekta skopców, zwanych także rzezańcami. Skopcy wierzyli, że płciowość jest dziełem Szatana. Dlatego zbliżali się oni do boskości, stopniowo pozbawiając się cech płciowych. Tak zwana mała pieczęć polegała na wycięciu lub przypaleniu żelazem piersi lub sutków u kobiet, a u mężczyzn na ucięciu jąder nożem. Większa pieczęć, czyli wyższy stopień inicjacji w grupie wiązał się z ucięciem członka i usunięciem warg sromowych oraz łechtaczki. Główny program Kastracji to zatem wygładzanie krawędzi. Loga wielkich firm stają się coraz gładsze. Fonty szeryfowe zamieniane są na bezszeryfowe. Jest dużo clickbaitowych artykułów pokazujących ten proces. Są coraz nudniejsze, ale transcendencja...