<We_can_help/>

What are you looking for?

<Good_things_happen/> Welcome to Conference

Copyright @ Select-themes

Follow us

info:club | przekaz

pt, 25 Paź 2019 17:00 - pt, 25 Paź 2019 18:30

Lokalizacja

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach,

Teatralna 4,

Katowice,

SB: Sam też bym namalował biały kwadrat na czarnym tle. Przecież to nie malarstwo, tylko jakieś przypadkowe maźnięcia kolorowymi farbami na płótnie. Nie rozumiem, dlaczego pisuar albo puszka pomidorów mogą być docenianymi na całym świecie dziełami. Za kategorycznymi sądami na temat sztuki współczesnej kryje się jedno zasadnicze pytanie: czym właściwie jest sztuka współczesna i czy należy doszukiwać w niej sensu? A może właśnie brak sensu jest kluczem do właściwej interpretacji? 

 

KM: Trzeba przekaz w sztuce współczesnej traktować wielowarstwowo. Prace bardzo często poruszają wiele dyscyplin, tematów i problemów. Eksperci potrafią skategoryzować i rozróżnić zjawiska pojawiające się w sztuce. Mnie może się coś podobać lub nie. To mi nie wystarcza. 

 

Nie wiemy, nie rozumiemy, nie znamy – często ciężko nam się do tego przyznać. Wszyscy z nieszczerym uśmiechem kiwają głowami, udając zachwyt, zamiast po prostu zapytać. W dzisiejszym świecie niezwykle trudno jest obiektywnie ocenić informację. Jej przekaz bardzo często jest przesadny, spłycony, a niekiedy ma po prostu wiele interpretacji. Trudno nam, jako globalnemu społeczeństwu, sobie z tym poradzić. Podobnie jest w sztuce; ile obserwatorów, tyle interpretacji. Pytanie, czy niektóre są bardziej prawdziwe od innych? O tym właśnie porozmawiamy na info:club | przekaz.

 

Staś Bryś (SB) – Kurator festiwalu

Klaudia Mańka (KM) – Dyrektor produkcyjny

Artysta

Dawid Mazur

Dawid Mazur - inżynier oprogramowania z doświadczeniem w prowadzeniu projektów i zespołów, aspirujący architekt. Dzieli się wiedzą na temat dobrych praktyk, wzorców oraz architektury oprogramowania na meetupach i konferencjach w całej Polsce, zdarza mu się też organizować warsztaty, uczy też dzieci podstaw programowania i designu. Jest mocno związany z inicjatywami takimi jak Coding Dojo Silesia oraz Hackerspace Silesia. Interesuje go to jak kod może stać się narzędziem do kreatywności i sztuki, co eksploruje w kolektywie, który założył - art.exe....

Matylda Sałajewska

Matylda Sałajewska to artystka i aktywistka działająca w przestrzeni filmu, instalacji i dizajnu. Realizuje projekty interaktywne i edukacyjne, często związane z tematyką społeczną i ekologiczną oraz filmy dokumentalne, projekty multimedialne i street artowe. Dwukrotna zdobywczyni Śląskiej Rzeczy w kategorii najlepsza identyfikacji wizualna. Nominowana przez Polskie Radio Program Trzeci „Trójka” do tytułu Kulturysty Roku 2011. Opracowywała system identyfikacji wizualnej głośnej wystawy Stanley Kubrick, projekt instalacji Oddychający budynek i siedzisk Słodkie Kato, spot reklamujący Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu, instalację Wodospad, Między drzewami i Kuszenie. Odpowiadała za oprawę wizualną w tym działania w przestrzeni miejskiej Targów Muz...