<We_can_help/>

What are you looking for?

info:club | propaganda klimatyczna

Wed, 23 Oct 2019 17:00 - Wed, 23 Oct 2019 18:30

Location

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach,

Teatralna 4,

Katowice,

AK: Codziennie wstaję z myślą, że nasz klimat się drastycznie zmienia na gorsze. Czemu widzi to tak mała grupa osób?

 

JR: Propaganda miała już wymiar polityczny, społeczny, religijny ale w XXI wieku dziedzina która obejmuje staje się bardziej fizyczna, jak nigdy dotąd. Czy da się globalnie zaprzeczać i podważać zjawiska które można zaobserwować w każdym zakątku świata? Jak widać owszem, przeraża mnie fakt ignorancji dotyczącej tak ważnego tematu.

 

Donald Trump: “Klimat się zmienia, ale nie wiem, czy jest to dzieło człowieka”. Publicysta Łukasz Warzecha: “To ekologiczne bzdury, które głosi światowe lewactwo”. Jarosław Kaczyński: “Emisja dwutlenku węgla nie ma żadnego znaczenia dla klimatu”. Zaprzeczanie globalnemu ociepleniu czy – jak kto woli – denializm klimatyczny – zatacza coraz szersze kręgi, staje się narzędziem socjotechnicznym i istotnym elementem gry politycznej. Skąd dziś czerpać właściwe informacje dotyczące tego, w jakim niebezpieczeństwie znajduje się nasza planeta? Co może zrobić przeciętny obywatel, któremu nieobojętna jest przyszłość Ziemi? W kolejnym info:clubie spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te i szereg innych pytań. 

 

Anna Kryzhanivska (AK) – promotor festiwalu

Julia Reszkowska (JR) – Producentka festiwalu

Artist

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Tomasz Ferenz, 17 lat, uczeń Uniwersyteckiego I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. Działacz Młodzieżowego Strajku Klimatycznego Katowice. Członek międzynarodowej organizacji młodzieży przy ONZ ds. Zmian Klimatu, YOUNGO. Organizator strajków i akcji mających na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie kryzysu klimatycznego oraz wymuszenia zmiany systemowej, która pozwoli ten kryzys zatrzymać. Brał udział w licznych konferencjach dotyczących kryzysu klimatycznego, Konferencja Klimatyczna ONZ w Bonn - SB50, Konferencja Prezydencji COP24 "Climate and People" w Warszawie, Konferencja Instytutu Lecha Wałęsy "Solidarność klimatyczna" w Gdańsku. Antonina Lazar, 17 lat, Mieszkanka Śląska, działaczka i współtwórczyni Młodzieżowego Strajku Klimatycz...