<We_can_help/>

What are you looking for?

info:club | manipulacja

Thu, 24 Oct 2019 17:00 - Thu, 24 Oct 2019 18:30

Location

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach,

Teatralna 4,

Katowice,

AK: Zanim dojdzie do analizy informacji najpierw musi nastąpić jej odbiór. Co jeśli komunikat który odbieramy nie jest czysty, jest już przez kogoś przetworzony, nacechowany obcą interpretacją. Co jeśli dzieję się to tak często że przestajemy zauważać to zjawisko. Co jeśli moje zdanie nie jest wcale moje. Co jeśli jako osoba okażę się tworem głównie czyichś opinii a moje działanie jest kierowane czyjąś intencją. Co jeśli każdy z nas próbowałby odebrać tą samą informację tylko z różnych źródeł. Może nasze społeczeństwo powinno się nad tym zastanowić.

 

BP: Twoja uwaga jest towarem, to już wiesz. Problem w tym, że gdy już ją mają, Twoja wola przestaje być wolna… „Zadzwoń teraz!” „2+2 i będzie taniej!” „Robimy wszystko co w naszej mocy, by inwestycja nie wpłynęła na okoliczne zabudowania.” „W naszym sercu jest Polska!” „A może frytki do tego?”

 

Daliśmy Ci darmową próbkę naszego kosmetyku, dlatego Ty musisz (lub chociaż powinieneś) kupić jego całe opakowanie. Z produktu, który Ci polecamy, korzystają znani aktorzy, więc również powinieneś mieć go u siebie w domu. Znajome stwierdzenia? To reguła wzajemności oraz wpływ autorytetu: dwie z sześciu technik manipulacji opracowanych przez amerykańskiego profesora psychologii, Roberta Cialdiniego. Przywołane przez nas przykłady to jednak tylko wierzchołek góry lodowej, na którą składają się wszechobecne przekłamania, półprawdy, nieuczciwe wywieranie wpływu i propaganda. Współczesność uczy nas, że coś, co na pierwszy rzut oka stanowi miłą zachętę, w rzeczywistości jest czymś zupełnie innym. To właśnie o tym porozmawiamy z przedstawicielami sieci obywatelskiej WatchDog na kolejnym info:clubie, który klasycznie odbędzie się na parkiecie przy Teatralnej 4.

 

Aleksandra Kopeć (AK) – Producentka festiwalu

Bartosz Pudo (BP) – Kurator festiwalu