<We_can_help/>

What are you looking for?

<Good_things_happen/> Welcome to Conference

Copyright @ Select-themes

Follow us

info:club | manipulacja

czw, 24 Paź 2019 17:00 - czw, 24 Paź 2019 18:30

Lokalizacja

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach,

Teatralna 4,

Katowice,

AK: Zanim dojdzie do analizy informacji najpierw musi nastąpić jej odbiór. Co jeśli komunikat który odbieramy nie jest czysty, jest już przez kogoś przetworzony, nacechowany obcą interpretacją. Co jeśli dzieję się to tak często że przestajemy zauważać to zjawisko. Co jeśli moje zdanie nie jest wcale moje. Co jeśli jako osoba okażę się tworem głównie czyichś opinii a moje działanie jest kierowane czyjąś intencją. Co jeśli każdy z nas próbowałby odebrać tą samą informację tylko z różnych źródeł. Może nasze społeczeństwo powinno się nad tym zastanowić.

 

BP: Twoja uwaga jest towarem, to już wiesz. Problem w tym, że gdy już ją mają, Twoja wola przestaje być wolna… „Zadzwoń teraz!” „2+2 i będzie taniej!” „Robimy wszystko co w naszej mocy, by inwestycja nie wpłynęła na okoliczne zabudowania.” „W naszym sercu jest Polska!” „A może frytki do tego?”

 

Daliśmy Ci darmową próbkę naszego kosmetyku, dlatego Ty musisz (lub chociaż powinieneś) kupić jego całe opakowanie. Z produktu, który Ci polecamy, korzystają znani aktorzy, więc również powinieneś mieć go u siebie w domu. Znajome stwierdzenia? To reguła wzajemności oraz wpływ autorytetu: dwie z sześciu technik manipulacji opracowanych przez amerykańskiego profesora psychologii, Roberta Cialdiniego. Przywołane przez nas przykłady to jednak tylko wierzchołek góry lodowej, na którą składają się wszechobecne przekłamania, półprawdy, nieuczciwe wywieranie wpływu i propaganda. Współczesność uczy nas, że coś, co na pierwszy rzut oka stanowi miłą zachętę, w rzeczywistości jest czymś zupełnie innym. To właśnie o tym porozmawiamy z przedstawicielami sieci obywatelskiej WatchDog na kolejnym info:clubie, który klasycznie odbędzie się na parkiecie przy Teatralnej 4.

 

Aleksandra Kopeć (AK) – Producentka festiwalu

Bartosz Pudo (BP) – Kurator festiwalu

Artysta

Kamil Michno

Kamil Michno – od 12 lat zajmuje się marketingiem oraz public relations. Z wykształcenia dziennikarz, na początku swojej kariery pracował jako dziennikarz i wydawca, pełnił również funkcję rzecznika prasowego największego w Europie Środkowej operatora turystycznego. Od wielu lat zajmuje się budowaniem strategii marketingowych firm IT. Od 2019 roku związany jest z firmą Iconity Sp. z o.o., prowadząc projekt wdrożenia systemu zarządzania firmą Icon24....

Bartosz Wilk

Bartosz Wilk – prawnik i ekonomista. Wiceprezes i ekspert prawny Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Doktorant w Zakładzie Nauki Administracji na Wydziale Prawa i Administracji UW. Aplikant radcowski. Kierownik projektu naukowego pt. Instytucja inicjatywy lokalnej jako forma koprodukcji usług publicznych, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki. W 2015 r. został laureatem konkursu Diamentowy Grant, dzięki czemu w latach 2015-2017 kierował projektem naukowym pt. Ochrona Pomników Zagłady w polskim systemie prawnym. W 2017 r. w ramach programu Erasmus+ odbył praktyki w hiszpańskiej organizacji pozarządowej – Access Info Europe, zajmującej się prawem do informacji w Unii Europejskiej i państwach członkowskich. Członek Szczecińskiej Rady Działalności Pożytku ...